Case Studies

ÖRNEK UYGULAMALAR - ÖRNEK ÇALIŞMA – IŞIK KÜPLERİ

ÖRNEK ÇALIŞMA – IŞIK KÜPLERİ

PROJE ADI: Spor Kompleksi

KONUM: Alès, Fransa

ÜRÜN: Danpatherm Cephe Sistemi K7, Opal ve Şeffaf Softlite , 2,100 m²

MİMAR: Ajans Didier Richard, Fransa

YÜKLENİCİ: MCM Mériodionale de Constructions Métalliques, Fransa

PROJE AÇIKLAMASI:

İHTİYAÇ:
Alès’teki yeni spor kompleksi civardaki okullara ve şehrin spor kulüplerine hizmet veren fonksiyonel bir tesis olma hedefindedir.
Projenin mimarı Didier Richard’ın ifadesine göre, “Belediye Başkanı buranın bir spor kompleksi olmaktan çok, şehir için uygun maliyetle inşa edilmiş bir yapı olmasını istedi.”

DANPAL ÇÖZÜMÜ:
Üzeri şeffaf Softlite kaplı ve opal  renkte Danpatherm K7 ile tamamen kaplanarak koruyucu işlemle güçlendirilmiş, L şeklinde iki bitişik bina.
Biri klasik tasarlanmış ve 7 m tavan yüksekliğinde bir hentbol ve bir de basketbol sahasını içeriyor, diğeri ise daha alçak olup 4 m yüksekliğinde ve içinde dövüş sporu salonları var.
Didier Richard şöyle anlattı, “Gün boyu nötr olan, geceleri ise ışık şeritleri sayesinde aydınlanarak duvarlara yapıştırılmış oyuncu siluetlerini ortaya çıkaran iki şeffaf ve parlak kutu tasarladık.”

SONUÇ:
Gün boyunca duvarlar güneş ışığının her saatte içeri girmesine izin vererek mekanda doğal ışıktan yararlanılmasını ve yapay ışığın sınırlı kullanılmasını sağlamaktadır.
Duvarlar aynı zamanda bu tür bir bina için gerekli olan ısı yalıtımını da temin etmektedir.
Didier Richard’a göre, “Binada yapılan faaliyetler için yaklaşık on beş derece yeterlidir.
Bina kullanılmadığında ısıtılmıyorsa ve sonrasında şayet çok ısınırsa, çatıdaki doğal havalandırma sistemi sayesinde sıcak hava dışarı atılabiliyor”.