Daylighting

Daylighting - DOĞAL AYDINLATMA – AYDINLATMA VE SAĞLIK

DOĞAL AYDINLATMA – AYDINLATMA VE SAĞLIK

Işık bir İlaç mıdır?

Son günlerde sayısı oldukça artan araştırmalar aydınlatmanın bedenlerimiz ve zihinlerimiz üzerinde çok büyük bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor.
Evrim sürecimizin neredeyse tamamını güneşten gelen ışıkla tamamladığımız için gün ışığının vücut saatlerimiz üzerinde büyük etkisi vardır.
Gözlerimizdeki özel alıcılar gün ışığının içeriğinde bulunan mavi renge tepki verir, gün ilerledikçe bunun azaldığını fark eder ve bizi hareket etmeye ya da dinlenmeye hazırlar.
Günlük döngümüz güneşin doğuşundan ve batışından kendine ipuçları yakalar. Yapay ışıklar ise günlük ritmimizi kontrol altında tutabilmemiz için gereken doğru enerjiyi göndermez.
Lighting-and-Health-768x461Çok fazla yapay ışık çarpıcı sonuçlar doğurabilir –  mesela yetersiz aydınlatma, özellikle kış aylarında depresyonu körükleyebilir, kilo artışına sebep olur, üretkenliği düşürür ve diğer sağlık sorunları riskini arttırabilir.
Bazı astronotların vücut saatleri, gün ışığının işaretlerinden yoksun kaldığı için gerçek günlük ritimlerinin dışına çıkar.
Öte yandan, araştırmalar hastanelerin daha fazla güneş alan odalarında yatan hastaların daha çabuk iyileştiğini, daha az  stresli olduğunu ve hatta ağrı kesici ilaca daha az ihtiyaç duyduğunu göstermiştir.
Aynı zamanda, ışığın biyolojik etkileri hakkındaki bilgilerimiz, LED’ler ve aydınlatma kontrolleri gibi gün boyunca ışığın rengini ve yoğunluğunu bizim 24 saatlik ritmimize uyacak şekilde ayarlayan teknolojilerle de gelişmiştir.
Philips, Osram ve Fagerhult bu alanda araştırmalar yapmış ve evler, okullar, ofisler, hastaneler ve uçaklar için dinamik aydınlatma çözümleri geliştirmiştir. Aydınlatma üreticilerinin ve tasarımcılarının öncelikleri zamanla değişir.
Daha önceleri en önemli şey güvenlik ve pratiklikti, bunun ardından enerji ve sonra da sürdürülebilirlik geliyordu.
Bir sonraki seviyede insan sağlığı ve üretkenlik vardı.
Enerji verimliliğinin ötesinde, eğer insanların üretkenliğini arttırabilirseniz, çok büyük bir güç elde edersiniz.
Ancak, bugün ışığın fizyolojik etkilerini net biçimde anlayarak bunları estetik ve verimlilikle başarılı bir şekilde birleştiren az sayıda çözüm vardır.
İşverenler çalışanlarının gözü açık bireyler olmasını ister ve bunun kilit noktası da parlak ve yoğun aydınlatmadır.
Araştırmalara göre gün içinde daha yoğun miktarda ışık alan çalışanlar daha tetikte olur ve daha az yorgunluk hisseder.
Bilim insanları bir işyerinde atikliği sağlamak için gereken doğru yoğunluk düzeyi konusunda henüz ortak bir  karara varamamıştır.

Lighting-and-Health-1-768x384En Doğru Doğal Aydınlatma Stratejisi
Doğal aydınlatmada elektrikli lambalar yerine doğal gün ışığı kullanılır.
En iyi strateji bir taraftan gün ışığı yardımıyla ortamda temel ışık düzeyini sağlarken diğer taraftan insanlara başka aydınlatma seçenekleri de sunmaktır.
Ayrıca binanın aydınlatılmasında, içeride  bulunanlar için  parlamaya veya ışık düzeylerinde çok radikal değişikliklere maruz kalmamasına dikkat edilir.
Konfor ve memnuniyet önemlidir, çünkü bunlarla birey ve ekip performansı arasında olumlu ilişki vardır.
Başarılı bir doğal aydınlatma tasarımında parlamanın etkisizleştirilmesi ve güneş ısısı kazancı dikkate alınan hususlardır.
Doğru dengeyi sağlamak için otomatik gölgelik gibi aktif doğal aydınlatma çözümleri ve panjur gibi pasif doğal aydınlatma çözümleri uygulanır. Bu teknolojiler sayesinde direkt gelen güneş ışığının dinamik hareketi hafifletilir ve günışığı mekâna yayılarak  girer.

Danpal – Işık Mimarisi

Mimari aydınlatma söz konusu olduğunda anahtar kelime dengedir.
Aşırı gün ışığı, istenmeyen parlamalara ve tahammül edilmez ortam sıcaklıklarına yol açar.
İyi tasarlanmış binalar iç mekanın konforunu bozmadan olabilecek en yüksek seviyede güneş ışığının içeri girmesini sağlar.
Danpal, üstün esneklik, şeffaflık, kaliteli ton ve yalıtım özelliklerine sahip malzemeleri kullanır.
Danpal sistemleri, dengeli ısı konforu sunarken yarı saydamlığı sayesinde görsel açıdan ideal ve dengeli bir ışık dağılımı sağlar.
Danpal, dünyanın herhangi bir yerinde, günün herhangi bir saatinde enerji kaynaklarından en yüksek seviyede faydalanabilen ürünlerin buluşturulduğu en etkili ışık açıklıklarını planlamak için doğru araçları sunar.
Danpal en son teknolojiyle uyumlu bir yazılım kullanarak aydınlatma ve güneş enerjisi simülasyonları sağlar.
Danpal, gün ışığı mimari yeniliklerinde uzman olarak sahip olduğu 30 yıllık mirasıyla simülasyon çözümlerinin sunulmasında rakipsizdir.