Environmental

Environmental - ÇEVRE – ÇEVRECİ BİNALARI NEDEN SEVMELİYİZ

ÇEVRE – ÇEVRECİ BİNALARI NEDEN SEVMELİYİZ

İşte çevreci binaları sevmek için bazı nedenler.

Bütün mesele toplumları birbirine bağlamak

Sürdürülebilirlikte amaç toplumun birbirine bağlanmasıdır.
Bunun için toplumun gücünün farkında olmanız gerekir.
İyi bir tasarım ile, insanlar arasındaki bağları pekiştirerek uzun vadede daha güvenli ve daha bakımlı alanlar yaratırız.
Sürdürülebilirlik demek insanları kucaklayacak cinsten ortamlar oluşturmak demektir.

Bizi doğaya daha da yaklaştırır

İnsanoğlu çoğu zaman doğa unsurlarını yenmek ve modern konforla doğa arasında doğru dengeyi kurmak zorundadır.
Sürdürülebilir mimari ile iç mekân ve dış mekân arasındaki çizgiler malzemelerle birleştirilerek  daha verimli alanlar yaratılır ve doğal ve yapay ortam arasında bir denge sağlanır.
Böylece, insanlar doğa unsurlarını kullanıp kontrol ederek kendi yaşamlarını zenginleştirebilir.

green-buildings-1-e1458634351501Rahattır

Sağlıklı yaşam demek , enerjinin ve kaynakların verimli kullanılması, yüksek iç mekân havası kalitesi ve termal konforun kontrol altında olması demektir.
Bu 3 şeyin bir arada olmasıyla ideal rahatlık düzeyi sağlanır.

Uygun maliyetlidir

Yüksek performanslı çevreci binalar, yaşam döngüsü maliyetlerine fayda sağlayarak insan sağlığını olumlu etkiler ve insanlar için en iyi değeri sunar.
GSA’nın ilk 12 çevreci devlet binası üzerinde yaptığı yeni bir araştırmada, ticari ofis değerlendirme verileriyle karşılaştırıldığında enerji tüketiminin %26 azaldığı ve bina sakinlerinin memnuniyet düzeyinin %27 arttığı ortaya kondu.
İncelenen binaların üçte birinde, kullanılan bütünleşik yaklaşımla daha iyi sonuçlar alınarak, enerji tüketiminde %45, bakım maliyetlerinde %53 ve su kullanımında da %39 azalma görülmüştür.

Sağlıklıdır

Malzemelerin dikkatli kullanılmasıyla imalat süreci sırasındaki enerji tüketimi azaltılarak binada bulunanların sağlığı korunur.
Sürdürülebilir inşaat teknikleriyle çöp dolum sahalarına giden inşaat atığı miktarı en az %95 oranında azaltılabilir.
Sürdürülebilir binalarda doğal gün ışığından en üst düzeyde faydalanılır.
Günlük yaşam döngümüz güneşin doğmasından ve batmasından hareketle kendine ipuçları yakalar.
Yapay ışıklar ise günlük ritmimizi kontrol altında tutmak için gereken doğru enerjiyi göndermez.
Çok fazla yapay ışık dramatik sonuçlar doğurabilir – yetersiz aydınlatma (kışın) depresyonu körükleyebilir, kilo artışına sebep olur, üretkenliği düşürür ve diğer sağlık sorunlarının riskini arttırabilir.

Bugün olan biten

Yaşadığımız ileri teknoloji ve kitle iletişimi çağında kesintisiz bir yeni bilgi sağanağı altındayız.
Sürdürülebilirlik, son teknoloji olan araçlarımız ile basit teknoloji tasarım çözümlerimiz arasındaki mutlu alanı oluşturuyor.
Sürdürülebilirlik artık elde edilebilir.

green-buildings-e1458634286879Danpal çevreci binaları niçin sever

Yüksek ısı yalıtım özellikleri ve mekanik dirence sahip gün ışığı sistemlerinin tasarımı ve üretiminde dünya lideri olan Danpal®, mimarların doğal kaynakları çevresel açıdan sorumlu ve tasarruflu bir şekilde kullanmasını mümkün kılar. İşte bazı nedenler:

  • Enerji sarfiyatını sınırlandıran çözümler: Sistemlerimiz, mevcut ışığın hassas bir şekilde yönlendirilebilmesi için değişken iklim koşullarına adapte olabilir.
  • Bina sertifikasyonunu tanımlayan HQE yaklaşımına adapte edilmiştir. HQE binanın iç mekanının, yani kullanıcıların sağlık ile konforunu ve bunun yanı sıra ürünün çevreyle bütünleşmesini, kaynakların korunmasını ve atıkların azaltılmasını hedefler.
  • ADEME (Ekonomik Gelişim ve Enerji Kontrolü Kurumu) ve CNRS (Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi) ile yapılan ortaklıklar doğrultusunda Danpatherm sisteminin ısı performanslarının doğrulanması için test hücrelerinde oluşturulan hassas ölçümlemeler kullanılmaktadır.
  • ISO 9001 ve ISO 14001’e uygun olarak üretilmiştir.
  • Kolaylaştırılmış bakımı sayesinde, az miktarda sabun veya deterjana gerek duyar; yüksek basınçlı su ile temizleme işlemi yapılabilir.
  • Atıkların ve ambalajların geri dönüşümü: Danpal® panelleri ve atıkları %100 geri dönüşümlüdür. Üretim atıklarımızın %100’ü ekstrüzyon ile yeniden granülleştirilmektedir.
  • Düşük miktarda şantiyede imalat ve yükleme-boşaltma işlemleri: Uygulamaların %95’inde istenilen ebatlarda imal edilmiş sistemleri(şantiyede kesim işlemi aşamasını ortadan kaldırıp atık miktarını en aza indirerek) teslim etmekteyiz.
  • Çevreyi kirletmez: Danpalon® sisteminin çevreyi kirletici olmadığı ve tarım-gıda sektörü gibi hassas alanlarda kullanıma uygun olduğu onaylanmıştır.