Environmental

Environmental - DOĞAL AYDINLATMA – DOĞAL AYDINLATMA İLE GELEN ENERJİ TASARRUFU

DOĞAL AYDINLATMA – DOĞAL AYDINLATMA İLE GELEN ENERJİ TASARRUFU

Doğal ışık enerjiden tasarruf etmenin en önemli yollarından biridir.
The-Energy-Savings-of-Daylighting3Doğal aydınlatma ile yapay ışık miktarı en aza indirilir ve elektrik ve HVAC (ısınma, havalandırma ve iklimlendirme) maliyetleri düşürülür.
Elektrikle yapılan aydınlatmada çok fazla ısı oluşurken doğal aydınlatmada  ise doğru şekilde kontrol edilirse neredeyse hiç ısı üretmez.
Doğal ışık kullanıldığında binaları aydınlatmada harcanan enerjiden yüzde 75’e varan oranlarda tasarruf edilebilir ve soğutma maliyetleri azaltılır.
Geçtiğimiz birkaç yıl içinde aydınlatma, enerjiden tasarruf amaçlı fikirlerin odağında olmuştur.
Ancak, doğal ışık kullanımını en üst düzeye çıkarmak için ne bina tasarımlarında ne de mevzuatta yeterli çalışmalar yapılmıştır.
İyi bir doğal aydınlatma çözümü bulabilmek için binanın tasarımında bütünleşik tasarım yaklaşımı kullanmak gerekir.

The-Energy-Savings-of-Daylighting2Doğal aydınlatma tasarımı daha bütüncül olmalı: Bir taraftan ana fikrin dışına çıkmayan çözümler geliştirilirken diğer taraftan görsel ihtiyaçlar ile ısı ve enerji ihtiyaçları da karşılanmalıdır.
Güneşin deneyimlerimizi nasıl şekillendirdiğini keşfetmeli ve buradan öğrendiklerimizi de başlangıçtan itibaren bina tasarımına uygulamalıyız.
Bina tasarımının daha ilk aşamalarında doğal aydınlatmaya uygun bir tasarım yapılması dikkate alınmalıdır.
Binanın ve camın, güneşin yönüne göre nasıl konumlandırılacağı en önemli karardır.

 

Bunun ardından da çatının ve cephelerin tasarımı, cam sistemlerinin seçimi, stor ve panjur gibi gün ışığı kontrol mekanizmaları gelir.
Enerji sorunlarının artmasıyla birlikte, binalar da sahaya, iklime ve işleve verdikleri çeşitli tepkilerde giderek gelişmişlerdir ve bu durum teknoloji olarak ifade edilmektedir.
Danpal®, dünyanın herhangi bir yerinde, günün herhangi bir saatinde enerji kaynaklarını ideal seviyede kullanan uygun ürünleri birleştirerek en etkili ışık açıklıklarını planlamak için doğru araçları sunar.
Danpal, gelişmiş bir yazılım kullanarak aydınlatma ve güneş enerjisi simülasyonları sağlar.
Danpal, gün ışığı mimari yeniliklerinde 30 yıllık uzman deneyimiyle simülasyon çözümlerinin sunulmasında  da benzersizdir.
Danpal ürünleri, simülasyon yazılımı içerisinde oluşturulur.

The-Energy-Savings-of-Daylighting1Mimarlar, çeşitli Danpal® çözümlerinin yayılma ve yalıtım kapasitelerini test ederek ön tasarım evresinde iç sıcaklık ve ışık seviyelerini gözlemleyebilir.
Bu sayede ideal enerji verimliliği ve görsel konfor sağlanır.
Danpal simülasyonları, güneş ışığı ve enerji verimliliğini yeni seviyelere taşır ve tasarımda esneklik sağlar.
Simülasyon yazılımı sayesinde mimarlar, farklı ürün seçenekleri ve yapı alanı ile “oynayarak” enerji tüketimi ve aydınlatma tercihleriniz için en uygun sistem tasarımını seçebilmektedir.
Sistemin fiziksel özelliklerini (ışık geçirgenliği, güneş ışığı faktörü, U değeri, vb.) dikkate alarak, yazılım, gün ışığı ve enerji sarfiyatının bir simülasyonunu yaratır ve sonrasında tüm bina içerisindeki doğal aydınlatma seviyelerini gösteren bir harita sunar.